Č. 7190.


Cesty. — Řízení před nss-em (Morava): Politickým stranám nepřísluší stížní legitimace proti rozhodnutí zv-u mor., kterým tento v dohodě s osp-ou ustanovil členy správní komise pro silniční okres.

(Nález ze dne 31. března 1928 č. 25.973/26.)
Prejudikatura: Boh. A 6684/26.
Věc: Okresní vedení strany Bund der Landwirte ve Št. proti moravskému zemskému výboru v Brně o složení silniční správní komise.
Výrok: Stížnost se odmítá jako nepřípustná.
Důvody:
Ve schůzi z 10. dubna 1926 usnesl se mor. zv odvolati dosavadní správní komisi silničního okresu št-ského, nahraditi ji novou správní komisí a rozděliti počet členů na jednotlivé politické strany vzhledem k výsledku posledních voleb do Nár. Shrom. v soudním okresu št-ském, při čemž měli na stranu něm. agrárníků připadnouti tři členové. Toto své usnesení sdělil osp-é ve Št. s dotazem, zda s ním souhlasí a se žádostí, aby v kladném případě pol. strany vyzvala by podaly návrhy na jmenování zástupců ve správní komisi.
Osp ve Št., vyžádavši si příslušné návrhy od jednotlivých pol. stran, při čemž stěžující si strana nominovala 3 kandidáty, sdělila zv-u pří- pisem z 23. června 1926, že s jeho shora uvedeným usnesením souhlasí a navrhla nové kandidáty do správní komise silničního okresu, při tom však za stěžující si stranu jen dva za členy.
Na to vydal mor. zv nař. rozhodnutí, v němž prohlásil, že v dohodě s osp-ou ve Št. usnesl se odvolati nynější správní komisi silničního okresu št-ského, nahraditi ji novou správní komisí a jmenovati jejími členy osoby navržené osp-ou, tedy ze stěžující si strany pouze členy dva.
O stížnosti uvážil nss toto:
Stížnost tuto podává okresní vedení strany »Bund der Landwirte, politische Partei des deutschen Landvolkes« ve Št., tedy orgán polit, strany čili organisace. Nss vyslovil již v nál. Boh. A 6684/26, že politické strany (organisace) mají právní osobnost, t. j. jsou způsobilé býti subjekty práv a závazků jen potud, pokud jim to zákon přiznává. Při názoru tomto setrval nss i v daném případě. Mohla by proto i v daném případě stěžující si polit. strana býti uznána za způsobilou vystupovati jako procesní strana, t. j. jako st-lka jedině tenkráte, kdyby jí zákon nějaký v řízení o složení správní komise Okresu silničního přiznával nějaká práva nebo ukládal nějaké závazky. Jest proto hned z předu poukázati na to, že pouhým usnesením zv-u a osp-é právní osobnost a procesní způsobilost stěžující si strany pro dané řízení založeny býti nemohly.
Jediné zákonné ustanovení, které se zabývá zřizováním správní komise pro silniční okres, t. j. správního orgánu, který má v případě rozpuštění okr. silničního výboru vésti záležitosti a funkce tohoto rozpuštěného výboru, jest předpis § 57 silničního zák. mor. z 30. září 1877 č. 38 z. zák. mor. Kompetence ke zřizování takového správního orgánu přiznává se tu zv-u v dohodě s osp-ou, a není tu ani zmínky o tom, že by komukoli jinému příslušela jakákoli ingerence na zřizování tohoto orgánu nebo právo stížnosti proti aktu zřizovacímu. Již proto nelze připustiti, že by takovéto právo mohlo příslušeti politickým stranám, a nemohlo by jim příslušeti ani kdyby bylo lze vůbec mluviti o tom, že tyto polit. strany jsou zástupci zájmových skupin, jimž příslušelo právo volby členů okr. siln. výborů, neboť v daném případě nešlo vůbec o zřízení okr. siln. výboru, nýbrž o zřízení správního orgánu na místo rozpuštěného výboru; v tomto řízení, jak již řečeno, zákon nikomu, a tedy ani jmenovaným zájmovým skupinám postavení procesní strany nepřiznal.
Poněvadž tedy stěžující si polit, straně v řízení, z něhož vyšlo nař. rozhodnutí, žádné právo nepříslušelo, nedostává se také straně té pro řízení to právní osobnosti a způsobilosti vystupovati v roli st-lky.
Citace:
Č. 7190. Sbírka nálezů Nejvyššího správního soudu ve věcech administrativních. Praha: Právnické vydavatelství JUDr. V. Tomsa, 1929, svazek/ročník 10/1, s. 513-514.