Vrácení ku stavu předešlému (v řízení trestním).


I. Přípustnosť.
Promešká-li obviněný lhůtu k opovězení nějakého opravného prostředku proti rozsudku, může mu soud, jemuž přísluší rozhodovati o opravném prostředku, povoliti restituci v těchto případech:
1. když prokáže, že mu pro neodvratitelné okolnosti bez jeho viny nebo bez viny jeho zástupce nebylo možno lhůtu dodržeti;
2. když žádá za restituci ve 3 dnech po odpadnutí překážky a
3. když podá zároveň ohlášení.
II. Řízení.
1. Žádost’ podána buď u soudu, u něhož slušelo ohlásiti opravný prostředek;
2. tento soud dodá žádost’ i s ohlášením žalobci, aby podal své vyjádření a dle potřeby obviněný svou odpověď na ně a předloží, když uplynula lhůta k podání odpovědi vyměřená, spisy soudu, jenž rozhoduje o prostředku opravném a který, povolí-li restituci, rozhodne ihned ve věci hlavní.
3. Bylo-li žádáno za restituci pro zmeškání lhůt k podání odporu a zmateční stížnosti proti rozsudku vynesenému dle § 427 al. 1 tr. ř., rozhodne kasační soud ohledně odporu a zároveň o žádosti restituční (roz. ze dne 5. ledna 1887 č. 15245, č. sb. 1017).
4. Byla-li restituce odepřena, není proti tomu opravného prostředku.
5. Pokud se žádosti restituční nevyhoví, nestaví se jí výkon, leč že by soud, u něhož byla podána, shledal dle okolností případu za vhodné, aby výkon odložen byl. Vrácení ku stavu předešlému (v řízení trestním).
III. Dle § 364 tr. ř. může se restituce pro zmeškání lhůt, domáhati jen obviněný, nikoliv i osoby v § 282 ad 1 tr. ř. jmenované (manžel neb manželka, příbuzní, poručník obžalovaného) (roz. ze dne 19. února 1889 č. 1592, č. sb. 1249).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Vrácení ku stavu předešlému (v řízení trestním). Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 505-506.