Záchody.


Stavební řády pro jednotlivé korunní země a jednotlivá města obsahují o zřizování záchodů bližší ustanovení, kteráž bez výjimky vyslovují zásadu, že při zřizování záchodů dlužno dbáti jednak předpisů zdravotních, jednak na zřeteli míti veřejnou slušnost.
1. Ve smyslu předpisů zdravotních mají se záchody tak zřizovati, aby světlo a vzduch měly do nich náležitý přístup (§ 81 stav. ř. pro král. České, § 64 stav. ř. pro Dol. Rak., § 83 stav. ř. pro Prahu, § 61 stav. ř. pro Korutany). Některé stavební řády mimo to nařizují, aby byly záchody opatřeny rourami pro výpary, jež by sahaly nad střechu (Čechy, Praha, Dol. Rakousy). Ve stavebních řádech se přihlíží též k tomu, aby v každém domě byl počet záchodů přiměřený povaze bytů, takže pro dva byty má býti zřízen nejméně jeden záchod (Praha, Korutany, Morava, Štýrsko). Rovněž jsou předpisy o šířce a délce záchodů, o přístupu vzduchu a větrání v záchodech, jakož i zákazy zřizování záchodů na blízku studnic. Stavební řády doby novější obsahují ještě zvláštní ustanovení o stavbách průmyslových; při těchto musí býti postaráno o to, aby vždy pro 30 osob aspoň byl pořízen jeden záchod. Rovněž pro veřejné místnosti má býti zřízen takový počet záchodů, aby vyhovoval i návštěvě větší, již předvídati lze (Čechy, Praha, Dol. Rak.). Záchody.
2. Při zřizování záchodů musí také býti šetřeno veřejné slušnosti, pročež většina stavebních řádů obsahuje ustanovení, že záchody nemají býti zřizovány bezprostředně při silnici neb ulici nebo na veřejných místech (Čechy, Dol. Rak., Štýrsko, Vorarlb.). Při stavbách průmyslových musí býti záchody pro mužské odděleny od záchodů pro ženské dělnictvo.
3. Při všech vlacích pro dopravu osob určených musí býti ve vozích železničních záchody, jež mohou býti umístěny buď ve vozích osobních nebo ve vozích pro zavazadla, nebo ve vozích zvláštních. Ostatně bylo uloženo železničním správám, aby při rychlovlacích byl ve vozech dostatečný počet záchodů, tak aby cestujícímu obecenstvu bylo poskytnuto všecko potřebné pohodlí, na kteréž vzhledem ku vyššímu jízdnému zajisté nároky činiti lze (min. výn. ze dne 19. listopadu 1874 č. 3362).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Záchody. Všeobecný slovník právní. Díl pátý. Tabák - živnost zlatnická. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 5, s. 656-657.