Rozsudky

(v právu trestním důchodkovém).

I. Pojem.


Rozsudek je nález viny o skončeném řízení trestním v trestním sporu důchodkovém; rozsudek stanoví, zda obviněný je vinen přestupkem důchodkovým jemu za vinu kladeným či nevinen, aneb zda vyšetřováním bylo pro nedostatek právních důkazů zrušeno.

II. Obsah rozsudku.


Rozsudek musí obsahovati:
1. jméno a příjmění, zaměstnání a bydliště obviněného;
2. den, kdy čin byl popsán;
3. den, kdy byl obviněný poprvé vyslechnut, aneb bylo-li jednání zavedeno bez předchozího výslechu, poněvadž obviněný byv podmíněně obeslán mlčky doznal, den, kdy bylo podmíněné obeslání vydáno a den kdy bylo doručeno;
4. den, kdy bylo vyšetřování skončeno;
5. přestupky, o nichž bylo nálezem rozhodnuto; přestupky uvésti sluší terminem zákonným;
6. obsah nálezu (viz ad I.).
7. Byl-li obviněný vinným uznán, budiž v rozsudku uveden:
a) právní důvod přičítání, byl-li mu totiž přestupek přičítán co původci, pachateli, spoluvinníku neb účastníku;
b) trest a sice způsob trestu (vězení neb pokuta peněžitá), velikosť trestu (trvání vězení, výše pokuty peněžité), zostření trestu a trestní následky (viz § 811 tr. z. důch.);
c) předpis zákonný, na jehož základě byl trest vyměřen; dále
d) odsuzuje-li se obviněný k náhradě nákladů vyšetřování a jakým obnosem;
e) ručení za vyslovený trest majetkový;
8. den a místo, kdy a kde byl rozsudek vynesen (§ 826 tr. z.).

III. Rozsudky proti více spoluvinníkům neb účastníkům.

Směřovalo-li řízení pro týž přestupek proti dvěma neb více vinníkům neb účastníkům, vynese se, lze-li o všech současně rozhodnouti, jediný rozsudek, v němž budiž uvedeno, k jakému trestu se každý obviněný a každý ručitel odsuzuje (§ 827 tr. z. důch.).

IV. Forma a vyhotovení rozsudku.


Rozsudky důchodkových soudů první stolice vyhotoví se v prvopisu a podpíší je předseda, votanti a zapisovatel. Tento prvopis uschová se ve spisovně soudu důchodkového; vyhotovení pro strany a rozsudky vyšší instance podpíše předseda a zapisovatel (§ 829 tr. z.).

V. Dokončení rozsudků


1. Rozsudky doručí se obviněnému a ručiteli politickým neb soudním úřadem místa jeho pobytu a je-li ve vazbě, místa, kde se nalézá, proti potvrzení do vlastních rukou (§ 830 tr. z.).
2. Rozsudky, jež nalézají proti osobám jmenovaným na trest neb jinaké plnění, doručí se nejen odsouzenému, nýbrž v duplikátu i jeho zákonnému zástupci.
3. Nebydlí-li tento v sídle úřadu vyšetřujícího a nepojmenoval-li zmocněnce, doručí se duplikát rozsudku zástupci zřízenému z moci úřední (§ 831 tr. z.).
4. Je-li pobyt odsouzeného neb ručitele, který nepojmenoval úřadu zástupce v tuzemsku bydlícího, neznám neb mimo státní území, doručí se rozsudek, pokud pokutu majetkovou neukládá, teprve, když stane se známým pobyt toho, koho se rozsudek týká, v státním území; ukládá-li však rozsudek pokutu peněžitou aneb zároveň vězení neb zostření trestu, zřídí se z moci úřední zástupce k přijetí rozsudku, jehož povinností je pak vypátrati pokud možná osobu, jíž byl za zástupce zřízen a vyrozuměti ji o rozsudku (§ 833 tr. z.). V tomto případě vyvěsí se též rozsudek u politického úřadu místa, kde odsouzený dle vědomosti měl své poslední bydliště, neb není-li úřad politický v tomto místě, přibije se rozsudek na budovu obecního představenstva a okresního soudu.
5. Výn. min. fin. ze dne 13. srpna 1870 č. 25125 nařídil, že budoucně mají obstarati doručení a vyrozumění o rozsudku zpravidla představenstva obecní a jen tehdá, kdyby to k cíli nevedlo, politické úřady okresní.
6. V případě, že odsouzený neznámého pobytu zde zanechal rodinu, doručí se i této opis rozsudku. Tyto předpisy o doručování ex offo zástupci, rodině obviněného jakož i předpisy o vyvěšení rozsudku neplatí, jak se samo sebou rozumí, když nebyl vynesen proti obviněnému neb ručiteli rozsudek odsuzující (kondemnační).
VI. Opravné prostředky proti rozsudkům trestních soudů důchodkových (viz čl. Prostředky opravné (v řízení trestním důchodkovém).
Citace:
VESELÝ, František Xaver. Rozsudky (v právu trestním důchodkovém). Všeobecný slovník právní. Díl čtvrtý. Rabat - Švakrovství. Příruční sborník práva soukromého i veřejného zemí na radě říšské zastoupených se zvláštním zřetelem na nejnovější zákonodárství a poměry právní zemí Koruny české. Praha: Nákladem vlastním, 1899, svazek/ročník 4, s. 163-164.