Právní prakse, měsíčník československých právníků , 1 (1936-37). Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 320 s.
Authors:

Stává Československá obilní společnost po právu?


Čsl. obilní společnost nám píše, že zastává k otázce, řešené v čísle 9 »Právní prakse« toto stanovisko:
I. Československá obilní společnost, akciová společnost, Praha II., Havlíčkovo nám. č. 31, byla zřízena vládním nařízením č. 137/34 Sb. z. a n., o úpravě obchodu s obilím, moukou a mlýnskými výrobky a některými krmivý (§§ 3 a 6 cit. vlád. nařízení) a § 1 stanov, které byly vyhlášeny ve Sbírce zákonů a nařízení jako součást právě citovaného vládního nařízení.
Toto vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n. bylo vydáno podle čl. 1. zákona ze dne 21. června 1934, č. 109 Sb. z. a n. (t. zv. zmocňovacího zákona). Vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n. a stanovy Čsl. obilní společnosti, tvořící součást tohoto vládního nařízení, jímž byla Čsl. obilní společnost zřízena, požívají tedy moci zákona.
Paragraf 9 vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n. stanoví také výslovně, že pro Čsl. obilní společnost platí především ustanovení cit. vl. nař. a stanov tvořících součást tohoto vl. nař. a že pro Čsl. obilní společnost platí všeobecná ustanovení platná pro akciové společnosti jedině tehdy, není-li v cit. vl. nař. nebo ve stanovách jinak určeno.
II. Pokud se týká zápisu Čsl. obilní společnosti do firemního rejstříku, nutno podle toho, co shora bylo uvedeno, zjistiti nejdříve, zda a jaké náležitosti po této stránce předepisuje cit. vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n. a stanovy tvořící součást tohoto vl. nař., poněvadž jsou-li dána zvláštní ustanovení, týkající se výhradně Československé obilní společnosti, derogují ustanovením platným jinak pro akciové společnosti.
a) Pokud se týká státního schválení, rozhoduje o žádostech za konečné povolení ke zřízení akciové společnosti podle § 12 akc. reg. ministerstvo vnitra, po případě ve shodě s ministerstvy dalšími. Čsl. obilní společnost byla však ustavena vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n., které má účinnost zákona, jenž zavazuje i ministerstva, která v případech jiných akciových společností mají udělovati schválení podle § 12 akc. reg. Vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n. bylo podepsáno presidentem republiky, předsedou vlády a všemi ministry, zejména i ministrem vnitra, takže Čsl. obilní společnost byla schválena nejen s ohledem na ustanovení § 12 akc. reg., nýbrž způsobem zvláštním a silnějším než akt jednoho ministerstva, totiž zvláštním vládním nařízením požívajícím moci zákona.
b) Usnésti se o zřízení akciové společnosti a určiti s konečnou platností obsah společenské smlouvy (stanov) náleží podle § 13 akc. reg. do působnosti ustavující valné hromady akciových společností, pro které neplatí žádné odchylky od ustanovení obch. zák. Stanovy Čsl. obilní společnosti byly však vydány jako součást vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n., které má moc zákona a byly vydány ve Sbírce zákonů a nařízení dříve než směla býti a byla svolána ustavující valná hromada podle § 54 těchto stanov. Tyto stanovy obsahují všechny náležitosti stanovené v čl. 209 obch. zák. Mimo to byl obor působnosti ustavující valné hromady Čsl. obilní společnosti výslovně omezen v odst. 5. § 54 stanov na tyto věci:
aa) vzíiti na vědomí vyrozumění vlády o jmenování předsedy Čsl. obilní společnosti. bb) zvoliti místopředsedy a ostatní členy první správní rady, jakož i náhradníky.
cc) zvoliti první revisory účtů. Ustavující valná hromada nebyla v důsledku právě cit. ustanovení povinna ani oprávněna zabývati se jinými otázkami, než které jsou uvedeny v odst. 5. cit. § 54 stanov. Nesměla tedy vůbec jednati o obsahu stanov, poněvadž tyto byly vydány jako součást vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n. a nebyly ustavující valnou hromadou zřizovány nebo jakýmkoliv jiným způsobem projednávány. Poněvadž ustavující valná hromada Čsl. obilní společnosti nezřizovala společenskou smlouvu, t. j. neusnášela se a nesměla se ani usnášeti o stanovách, jež byly vydány jako součást vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n. již před svoláním valné hromady, nebylo jednak možno o zřízení a obsahu společenské smlouvy (stanov) sepsati soudní nebo notářskou listinu, jednak nebylo ověření stanov notářským nebo soudním aktem potřebí, poněvadž tyto stanovy tvořící součást vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n. vydaného na základě zmocňovacího zákona a publikované v úřední Sbírce zákonů a nařízení, mají rovněž moc zákona.
c) Z ustanovení cit. § 13 akc. reg. nezavazuje dále Čsl. obilní společnost ustanovení, že ustavující valné hromadě musí býti prokázáno předepsanými doklady upsání akciového kapitálu. Paragraf 54 stanov Čsl. obilní společnosti, odst. 1, vylučuje totiž z pořadu ustavující valné hromady otázku upsání akciového kapitálu a přenáší na předsedu vládou jmenovaného povinnost zjistiti před svoláním valné hromady, zda akciový kapitál byl upsán a hotově splacen a svolati valnou hromadu do 3 dnů, jakmile se tak stalo.
III. Zápis firmy Čsl. obilní společnosti do obchodního rejstříku krajského obchodního soudu v Praze je povahy deklaratorní, nikoliv povahy konstitutivní, jak tomu je u jiných akciových společností, pro které neplatí odchylky od ustanovení obch. zák. Čsl. obilní společnosti bylo uloženo, aby prováděla úkoly, určené vl. nařízením a stanovami, počínajíc dnem, který podle § 8 cit. vl. nař. mělo vyhlásiti ministerstvo zemědělství v Úředním listě ČSR jako den, kterým Čsl. obilní společnost zahájí svoji činnost. Vyhláškou ministerstva zemědělství ze dne 14. července 1934, uveřejněnou v Úředním listě ČSR dne 17. července 1934, č. 161, byl ustanoven den 17. července 1934 jakožto den, kdy Čsl. obilní společnost zahájila svoji činnost. Čsl. obilní společnost proto existuje právně od vydání vl. nař. č. 137/34 Sb. z. a n. a stanov tvořících součást tohoto vl. nař., t. j. ode dne 14. července 1934, jako subjekt práv a závazků vyplývajících jednak z cit. vl. nař., jednak z činnosti, kterou podle cit. vl. nař. provádí počínajíc dnem 17. července 1934, stanoveným cit. vyhláškou ministerstva zemědělství.
Ustanovením § 5 cit. vl. nař. bylo Čsl. obilní společnosti dnem 14. července 1934, t. j. dnem vyhlášení cit. vl. nař., uděleno výhradně právo k výkupu obilí. Ustanovením § 16 téhož vl. nař. bylo dnem 14. července 1934 zakázáno zcizovati obilí komukoliv jinému než Čsl. obilní společnosti. Kdyby k existenci Čsl. obilní společnosti bylo potřebí zápisu do obchodního rejstříku, nemohla by tato ustanovení obstáti, poněvadž provedení zápisu do obchodního rejstříku, i když by příslušné řízení se provádělo bez jakýchkoliv zvláštních překážek, si vyžádá vždy určité doby, po kterou by v případě Čsl. obilní společnosti nebylo nikoho, komu by zemědělci a osoby jmenované v § 5 cit. vl. nař. mohli prodávati a dodávati obilí.1
  1. V příštím čísle, t. j. v prvém čísle nového ročníku, přineseme vyjádření pisatele článku »Stává Čsl. obilní společnost po právu?« jakož i další poznámky k této sporné otázce s hlediska ryze právního. — Pozn. red.
Citace:
Stává Československá obilní společnost po právu?. Právní prakse, měsíčník československých právníků . Praha: Právnické knihkupectví a nakladatelství V. Linhart , 1936-37, svazek/ročník 1, s. 317-319.