Všehrd. List československých právníků, 15 (1934). Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 400 s.
Authors:
PRÍRUČNÍ SBÍRKA JUSTIČNÍCH ZÁKONŮ, platných v zemích české a moravsko-slezské. Sestavili Dr. Alexander Bedö a doc. dr. Karel Gerlich, Praha 1933, str. 1370, 8, nakl. K. André, cena (váz.) Kč 300.—. — Podle vzoru před rokem vydané »Príručné sbierky justičných zákonov, platných na Slovensku a Podk. Rusi«, vydali jmenovaní vydavatelé tuto příručku k praktickým účelům právní praxe judicielní. Celý smysl této knížky spočívá v tom, že zde v jediné knize malého formátu a nevelikého — vskutku příručního — objemu je obsažen text velikého množství zákonů, některých velmi obsažných, takže je tu v jediném nevelkém svazku shrnuta podstatná část celého právního řádu. Toho je dosaženo knihtiskařskou technikou: malým, ale výrazným tiskem na velmi jemném papíře. Příručku bude právem doporučovati již ten psychologický moment, že praktický právník v praxi judicielní, t. j. zejména advokát, má zde v malé, snadno přenosné knize celou tu spoustu norem, které theoreticky má sice všechny míti »v malíku«, ale prakticky je mívá v celé řadě knih, zabírajících malou knihovnu.
Výběr právních norem ve Sbírce otištěných není přirozeně diktován žádnou vědeckou systematikou právního řádu, nýbrž právě zmíněnou praktickou potřebou. Proto zde nalézáme některé předpisy práva ústavního: některá ustanovení ústavní listiny (nebylo by uškodilo otisknouti ji celou i s uvozovacím zákonem), jazykový zákon a zákon o vyhlašování zákonů a nařízení; i některé normy práva správního: živnostenský řád (otištěn v oddílu práva obchodního), kartelový zákon (v oddílu práva trestního) atd. Vlastní obory judicielní jsou rozděleny na obvyklá odvětví: právo občanské, obchodní, civilní řízení soudní, právo a řízení trestní. V oddílu práva občanského je otištěn občanský zákoník se všemi zákony jej doplňujícími, dále nejdůležitější zákony o pozemkové reformě (záborový, přídělový a zák. č. 93/31). Oddíl práva obchodního obsahuje zákon obchodní, směnečný, šekový, zákony o obchodních společnostech, o peněžnictví, pojišťování, zákony železniční a řadu jiných právních norem. Oddíl civilního řízení soudního obsahuje organisační zákony o soudnictví, civilní řád soudní a ostatní procesní normy civilní, dále zákony o advokátech, notářích a finančních prokuraturách. Oddíl práva trestního obsahuje trestní řád, trestní zákon a množství norem je doplňujících. V posledním oddílu jsou uvedeny sazby soudní, advokátní a notářské. Kniha je zakončena časovým rejstříkem právních předpisů a abecedním ukazovatelem (který by ovšem měl býti mnohem obsažnější, ale i tak je velmi záslužný).
Vydavatelé použili — jak v Předmluvě uvádějí — při uveřejnění českých textů býv. rakouských zákonů jednak upravených oficiálních překladů říšského zákoníka, hlavně však dosud vydaných (převážně v Kompasu) komentovaných zákonů. Komentace textů je omezena na nejnutnější minimum (data vyhlášení zákonů, zmínky o derogaci a pod.).
Pokud jde o výběr uveřejněných norem, mohou ovšem býti různé názory o tom, která norma jest v takovéto sbírce nutná a která zbytečná. Sám bych měl pochybnost o účelnosti otištění některých sociálních mezinárodních smluv (na př. smlouvy o 8hodinné době pracovní vedle zákona č. 91/1918) při známém stanovisku našich nejvyšších soudů o t. zv. transformační theorii mezinárodních smluv.
Jde o příručku nesporně velmi praktickou. Kdyby nebyla tak drahá, bylo by ji doporučiti nejen advokátům a jiným praktickým právníkům, ale i studujícím práv, aby se naučili vedle studia učebnic čisti a studovati přímo zákony a měli jich hodně pohromadě. U právníků v praxi jest jen obava (právě opačná než u studentů), aby se jejich studium »právnické literatury« a zdokonalování znalostí právního řádu neomezovalo na příručky tohoto druhu.
Citace:
Příruční sbírka justičních zákonů. Všehrd. List československých právníků. Praha: Spolek českých právníků „Všehrd“; Český akademický spolek „Právník“, 1934, svazek/ročník 15, číslo/sešit 6, s. 266-267.