Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče, 3 (1922). Praha: Ministerstvo sociální péče, 546 s.
Authors:
Správní Rada Mezinárodního Úřadu Práce v Ženevě konala ve dnech 17. až 19. ledna 1922 svoji 11. schůzi. V jednání usneseno, aby M. Ú. P. zahájil anketu o nezaměstnanosti; poněvadž projektovaná Janovská konference odpovídá ve značné míře přání projevenému třetí Konferencí Práce, upuštěno od svolání zvláštní konference o nezaměstnanosti a vyzván ředitel M. Ú. P., aby nabídl pro janovskou konferenci spolupráci a dokumentaci, již M. Ú. P. má ohledně otázek průmyslu a dělnictva a aby za účelem užší spolupráce po 2 zástupcích z každé skupiny Správní Rady
42 (vládní, zaměstnavatelské a dělnické) a ředitel M. Ú. P. dali se k disposici Janovské konference. Do pracovního programu čtvrté Konference Práce, jež bude se konati v říjnu 1922 v Ženevě, pojata otázka revise XIII. části mírových smluv o složení Správní Rady a periodičnosti schůzí Konferencí Práce, revise jejího jednacího řádu, volba nové Správní Rady, zkoumání zprávy o nezaměstnanosti a referátu o zprávách jednotlivých států, jak provádějí konvence, jež ratifikovaly. Dále se bude konferenci jednati o tom, aby státy zasílaly M. Úřadu Práce statistické informace o vystěhovalectví, aby tak ulehčeny byly práce příštích konferencí, jež budou se z velké míry zabývati otázkou vystěhovalectví. Pokud jde o otázku volby delegátů dělnických a zaměstnavatelských na Konference Práce, jedná se o výklad článku 389 mírové smlouvy versaillesské, jež v odstavci třetím stanoví, že delegáti a techničtí poradcové z řad dělníků a zaměstnavatelů mají býti určeni v souhlasu s nejvýznačnějšími organisacemi dělnickými, resp. zaměstnavatelskými dotyčné země. Výklad tohoto ustanovení je obtížný a rozhodla proto Správní Rada, aby Stálý Mezinárodní Soud podal své dobrozdání, jak toto ustanovení vykládati. Dále ustavena komise pro potírání sněti slezinné. Při jednání o uveřejnění první zprávy o anketě o výrobě, zaměstnavatelští delegáti vytýkali, že anketa neobmezila se jen na průmyslovou výrobu v jejích vztazích ku podmínkám pracovním, ale zabývala se i různými hospodářskými činiteli, o nichž nebylo řeči na janovské schůzi Správní Rady, jež pověřila M. Ú. P. vykonati tuto anketu o výrobě. Dělničtí delegáti uváděli, že v době, kdy bylo rozhodnuto o konání ankety, trpěl svět podvýrobou, že však od té doby poměry změnily se v opak, takže dnešní krise je krisí nezaměstnanosti a že tedy anketa musila sledovati hospodářský vývoj; žádali proto, aby první zpráva o anketě byla uveřejněna co nejdříve, aby jednak neztratila povahu aktuality, jednak proto, že Janovská konference studovati bude problém hospodářské rekonstrukce Evropy a bude potřebovati důkladné vědecké dokumentace. Konečně bylo usneseno, aby první zpráva ankety o výrobě byla uveřejněna po 15. únoru 1922.
43
Citace:
Správní Rada Mezinárodního Úřadu Práce v Ženevě.. Sociální revue. Věstník Ministerstva sociální péče. Praha: Ministerstvo sociální péče, 1922, svazek/ročník 3, číslo/sešit 1, s. 56-57.