Soudní síň. Illustrovaný týdenní zpravodaj vážných i veselých soudních případů, 3 (1926). Praha: Vydavatel Ing. Josef Buchar, 576 s.
Authors:

Rychlé soudnictví v Číně.


Jak známo, jsou Číňané lidé pomalí; než se k něčemu rozhoupají, trvá to věčnost. Poněvadž ale každé pravidlo má své výjimky, Strana 144
má je i tato čínská loudavost. V soudnictví totiž jsou v Číně strašně rychlí: se zločinci nedělají žádných dlouhých procesů a odkládání líčení je tam věcí téměř neznámou. Ale rekordu dosáhli onehdy v Šanghaji.
V nádraží šanghajském stál k odjezdu připravený vlak a cestující pokojně vyhlíželi z oken vagonu. Tu byl náhle na nástupišti zatčen jakýsi vojín, který se tam dosti nepokojně procházel. Rozkřiklo se, že je to špehoun, jehož úkolem jest zavraždili křesťanského generála Fenga. Při důkladné prohlídce vojínova oděvu byly skutečně nalezeny v jeho kapsách dvě malé pumy.
Za dvě minuty na to zasedl na nádražních lavicích válečný soud a dříve než uplynula třetí minuta, byl voják odsouzen k smrti. V páté minutě, když zazněl signál k odjezdu vlaku, provinilec byl ke zděšení všech cestujících uprostřed nástupiště sťat.
Citace:
Rychlé soudnictví v Číně. Soudní síň. Illustrovaný týdenní zpravodaj vážných i veselých soudních případů. Praha: Vydavatel Ing. Josef Buchar, 1926, svazek/ročník 3, číslo/sešit 12, s. 147-148.